W ramach przedsięwzięć kulturalno – oświatowych uczniowie Publicznej Branżowej Szkoły I stopnia- uczestnicy 9-15 Hufca Pracy w Tarnobrzegu- w przededniu Święta Niepodległości zrealizowali inicjatywę, która wpisała się w wojewódzki konkurs „Inicjatywa na medal”.

Inicjatorkami i realizatorkami przedsięwzięcia była trzyosobowa grupa uczennic III klasy- Kamila Kruk, Gabriela Tonderys i Patrycja Sobolewska. Uczennice wykonały kotyliony w narodowych barwach, które następnie przekazały  nauczycielom oraz koleżankom i kolegom z Hufca Pracy oraz „Euroszkoły-Bis”. Uzupełnieniem inicjatywy było wykonanie okolicznościowej gazetki tematycznie nawiązującej do Święta Niepodległości.

Głównymi celami inicjatywy było kształtowanie szacunku do symboli i tradycji narodowych oraz współuczestnictwo w pielęgnowaniu tradycji.